Nieprzewidziane sytuacje drogowe mogą spotkać każdego, nawet najbardziej ostrożnego i doświadczonego kierowcę. Nasz samochód może zostać uszkodzony nie tylko na ruchliwej drodze, ale również na parkingu. Dobicie w słupek podczas cofania, próba wciśnięcia się w wąskie miejsce czy stłuczka z pojazdem wyjeżdżającym ze stanowiska to tylko część kłopotliwych zdarzeń, do których może dojść na parkingu. Jak powinieneś zachować się w takiej sytuacji? Czy stłuczka na parkingu oznacza konieczność wezwania policji? Sprawdź!
Stłuczka na parkingu: co należy zrobić?
Stłuczka na parkingu często jest wynikiem nieostrożnego wykonania manewru, słabej widoczności czy niedostosowania się do przepisów. Jeśli zarysujesz inny samochód albo wyrządzisz inną szkodę, należy ustalić z drugim uczestnikiem okoliczności zdarzenia. W tym celu konieczne jest sporządzenie protokołu, w którym ujęte zostaną następujące dane:
- data, dokładne miejsce i okoliczności zdarzenia;
- opis szkody;
- dane sprawcy i poszkodowanego;
- informacje na temat samochodów uczestniczących w zdarzeniu, numery polis i nazwy towarzystw ubezpieczeniowych.
Co ważne, jeśli właściciel uszkodzonego przez Ciebie pojazdu nie przebywa na parkingu, konieczne będzie poczekanie na niego, wywołanie go do auta (jeśli zdarzenie miało miejsce na przykład na parkingu pod centrum handlowym) lub zostawienie karteczki za szybą. Pamiętaj o tym, aby zrobić samochodom dokładne zdjęcia.
Kiedy należy wezwać policję?
Jeśli obie strony są zgodne co do przebiegu zdarzenia, wzywanie służb mundurowych nie jest konieczne. Zawiadomienie policji będzie niezbędne, jeśli winny kolizji nie będzie poczuwał się do winy, ustalenie sprawcy będzie trudne albo jeden z kierowców będzie poruszał się służbowym samochodem.
Comments are closed.