Dieta wegańska wiąże się z całkowitym wyeliminowaniem z codziennego jadłospisu mięsa i wszelkich produktów pochodzenia odzwierzęcego, w tym również nabiału, a nawet miodu. Zdecydowanie jest to jeden z bardziej wymagających sposobów odżywiania, który wiąże się często ze zmianą całego dotychczasowego życia. 

Weganizm „jak to ugryźć?”

Mało kto decyduje się na zostanie weganinem, żeby zredukować masę ciała, dużo częściej do podjęcia takiej decyzji skłaniają względy światopoglądowe. Niezależnie jednak od pobudek weganizm wymaga od człowieka niezwykłej świadomości w kwestii wartości odżywczych jedzenia. Co prawda dostępność roślinnych zamienników znanych produktów rokrocznie rośnie, a każdy sklep ze zdrową żywnością ma w swojej ofercie szeroki bezmięsny asortyment, ale trzeba jeszcze wiedzieć jak łączyć poszczególne elementy posiłków, by zapewnić sobie wszystkie niezbędne witaminy i minerały. Zatem jeśli chcesz spróbować diety roślinnej przygotuj się na długie studiowanie etykiet oraz naukę nowych smaków i przepisów. 

Dieta roślinna, czyli „jak to się je?” 

Zastępując dotychczas znane produkty pochodzenia zwierzęcego wegańskimi zamiennikami, należy brać pod uwagę nie tylko smak i sposób obróbki, ale nade wszystko skład. Nim zatem odwiedzimy sklep ze zdrową żywnością w poszukiwaniu wegańskich jogurtów, warto wiedzieć w jaki sposób bilansować swoje posiłki. Absolutnie naszemu organizmowi nie będzie służyć wyłącznie eliminacja mięsa i jego pochodnych, ponieważ jest ono źródłem niezbędnego białka i innych minerałów. Dla prawidłowego funkcjonowania na diecie roślinnej codziennie musimy spożywać produkty pełnoziarniste, warzywa i owoce, rośliny strączkowe i nade wszystko orzechy i pestki. 

Smalec z fasoli, chińskie mięso, sojonez, czyli „liźnij kuchni wegańskiej”

Dieta roślinna staje się na tyle popularna, że coraz więcej restauracji decyduje się na wprowadzenie do menu bardziej wyszukanych zielonych pozycji niż „sałatka cezar bez kurczaka”. Ponadto właściwie bez najmniejszego trudu w każdym większym mieście znajdziemy sklep ze zdrową żywnością, oferujący całą gamę wegańskich produktów. Z użyciem roślinnych zamienników da się odtworzyć w zasadzie każde mięsne danie. Smalec z białej fasoli z jabłkiem i cebulką, gyros z seitana, majonez z soi, czy sernik z kaszy jaglanej, mogą początkowo brzmieć niedorzecznie, ale smakują obłędnie i są bardzo zdrowe. Nie wierzysz? Znajdź najbliższy sklep ze zdrową żywnością, pędź po zakupy i rozkoszuj się tofucznicą, kotletami z soczewicy, albo soyellą.

Zobacz także https://xlblog.pl

Comments are closed.