Rozwodów w Polsce przybywa – tak wynika z danych udostępnianych co roku przez Główny Urząd Statystyczny. Przyczynami są zazwyczaj „różnice nie do pogodzenia”, często chodzi jednak  kwestie światopoglądowe, niewierność małżonków czy też brak chęci posiadania dzieci. W przypadku rozwodów możliwe jest skorzystanie z pomocy adwokata. Jak przygotować się do procesu rozwodowego?

Czy sporawa rozwodowa zawsze jest skomplikowana?

Wiele osób jest przeświadczonych, że sprawy rozwodowe ciągną się miesiącami czy nawet latami. Warto wyjaśnić, że faktycznie zdarzają się takie sprawy, jednak w wielu przypadkach małżonkowie pragną dojść do porozumienia i współpracują, aby uzyskać jak najszybciej orzeczenie o unieważnieniu małżeństwa. Rozwód wymaga złożenia odpowiednich dokumentów przez obie strony, kolejno zaś konieczne jest oczekiwanie na termin rozprawy. Małżonkowie, chcąc uprościć sprawę rozwodową, mogą wcześniej dojść do porozumienia w kwestii podziału majątku czy opieki nad dziećmi, co znacząco przyspiesza pracę samego sądu. Warto pamiętać, że jeśli małżonkowie nie mogą dojść do porozumienia sąd może wyznaczyć mediatora, który punkt po punkcie przedyskutuje z małżonkami wszelkie istotne kwestie, aż nie zostanie osiągnięty konsensus. Więcej o sprawach rozwodowych i separacjach przeczytać można na stronie http://adwokat-katowice.info.pl/rozwody-separacje/.

Czy konieczna jest obecność adwokata podczas rozwodu?

Proste sprawy rozwodowe najczęściej nie wymagają pomocy adwokata. Jeśli jednak zależy nam na tym, aby nastąpiło sprawiedliwe podzielenie wspólnie nagromadzonego majątku lub też uważamy, że rozwód powinien odbyć się z przeczeniem o winie warto pomyśleć o zatrudnieniu doświadczonego specjalisty. Adwokat przede wszystkim musi zapoznać się z naszą sprawa, bezstronnie ją ocenić, kolejno zaś wskazać możliwości i rozwiązania, które można wykorzystać w sądzie. 

Comments are closed.

ubezpieczenie szkolne zobacz wiecej ubezpieczenie szkolne