Rośliny to stały element wielu mieszkań. Pielęgnowanie ich jest dla sporej grupy osób hobby, sposobem na spędzanie wolnego czasu i pewnego rodzaju satysfakcją. Jednymi z bardziej popularnych zielonych dodatków do wnętrz są palmy. Jak sprawdzają się w danych pomieszczeniach? Jak o nie dbać?

Palmy to nie tylko kilkumetrowe okazy. Jak dobrać rośliny do warunków mieszkaniowych?

Wiele osób na wstępie rezygnuje z posiadania palm doniczkowych w swoim domu, obawiając się, że przytłoczą przestrzeń i będą zwyczajnie przeszkadzać. Dotyczy to szczególnie małych powierzchni, w których każde puste miejsce jest na wagę złota (np. kawalerki). Okazuje się jednak, że wystarczy zaznajomić się z charakterystyką danych gatunków palm, by przekonać się, że nawet do małego mieszkania można dobrać palmę idealną. Najczęstszym wyborem w takim przypadku jest karłatka niska.

Palmy kochają słońce. Te tropikalne rośliny zwykle najlepiej czują się w temperaturze pokojowej oraz wystawione na działanie rozproszonego światła. Warto jednak pamiętać o tym, że nie każdy gatunek potrzebuje tych samych warunków. Niektóre okazy lepiej czują się w zacienionych miejscach (np. palma biczowa).

Jak mądrze pielęgnować rośliny, by rosły zdrowe? Podlewanie i zraszanie to ważne elementy

Częstotliwość nawadniania roślin zależy od pory roku. Najwięcej wody potrzebują podczas wiosennych i jesiennych miesięcy. Zimą należy ograniczyć podlewanie do minimum. Podobny schemat dotyczy nawożenia – warto wprowadzić je od wiosny do jesieni (co 2-3 tygodnie), jednak zaprzestać zimą.

Liście palm narażone są na poparzenia i więdnięcie – zwłaszcza, jeśli są wystawione na działanie promieni słonecznych. Zbyt duża ekspozycja na światło może źle wpłynąć na ogólną kondycję roślin. Dlatego właśnie do codziennej rutyny pielęgnacyjnej warto wprowadzić zraszanie liści. Taka praktyka pozwala ożywić roślinę.

Rośliny a wystrój wnętrza. Zieleń, która idealnie nadaje się do strefy wypoczynkowej

Klimat, który wprowadzają rośliny do danych pomieszczeń jest nie do zastąpienia. Pozwalają nie tylko odświeżyć ogólny wygląd wnętrza, ale także zbudować przytulną atmosferę. Nic dziwnego, że palma świetnie sprawdza się w salonach lub innych strefach wypoczynkowych.

Choć rośliny w korytarzach również prezentują się dobrze, palma może zwyczajnie przeszkadzać. Wąskie przejścia to nie miejsce na duże rośliny, które łatwo można strącić lub się o nie zahaczyć – zwłaszcza, gdy stoją w dość ruchliwym rejonie. Takie pomieszczenia powinny być przede wszystkim użyteczne i bezpieczne dla przechodniów.

Więcej informacji znajdziesz na stronie palmy.

Comments are closed.

https://beesafe.pl/porady/psychotesty-dla-kierowcow/ zobacz wiecej zobacz wiecej