Nawet niewielkie uszkodzenie samochodu może mieć poważne konsekwencje. Jedną z niepozornych usterek jest odprysk na szybie. Do jego powstania może dojść w każdym momencie, kiedy drobny kamyk albo gałąź drzewa uderzą w taflę, stwarzając zagrożenie dla kierowcy i pasażerów. Dlaczego nie powinieneś zwlekać z reakcją, jeśli zauważysz ubytek? Jak zabezpieczyć taflę? Sprawdź!
Dlaczego odprysk na szybie jest zagrożeniem?
Jeśli uszkodzenie nie zaburza pola widzenia kierowcy, jest nieznaczne i umiejscowione jest co najmniej kilkanaście centymetrów od krawędzi, można stosunkowo łatwo i tanio je naprawić. Możesz użyć do tego specjalnego zestawu naprawczego albo skorzystać z pomocy fachowców. Ważne jest, aby jak najszybciej zakleić odprysk przezroczystą taśmą klejącą, aby w szczeliny nie dostały się zanieczyszczenia.
Problem jest znacznie większy, jeśli odprysk na szybie jest duży i ma formę charakterystycznego „pajączka”. Kontynuowanie jazdy jest wówczas niewskazane. Podczas jazdy szyba samochodu wprawiana jest w drgania, co może powodować powiększanie się uszkodzenia, a nawet doprowadzić do wypadnięcia tafli. W takiej sytuacji należy jak najszybciej odstawić auto do warsztatu.
Ochrona szyb w ramach polisy
Wymiana przedniej szyby jest niemałym wydatkiem. Przezorni kierowcy często decydują się na poszerzenie podstawowego ubezpieczenia OC o AC (autocasco). Nieobowiązkowe ubezpieczenie kompleksowo zabezpiecza właściciela pojazdu przed skutkami zdarzeń losowych (kradzieżą samochodu, uszkodzeniem albo całkowitym zniszczeniem). Większość towarzystw oferuje opcję ochrony szyb. Jeśli na szybie pojawi się odprysk, ubezpieczyciel zajmie się likwidacją szkody.
Comments are closed.