Wybierając się na wakacje, należy się odpowiednio przygotować. Mowa tutaj nie tylko o zabraniu odpowiedniej ilości odzieży, ale również o zapoznaniu się nieco z krajem wakacyjnych wojaży. Kwestiami, o których na pewno nie można zapominać są kwestie takie jak waluta, język czy adresy konsulatów czy ambasad. Warto również poznać najważniejsze przepisy, aby nie narazić się na problemy z powodu ich nieznajomości.

Turcja – kierunek na urlop

Turcja obecnie zalicza się do niezwykle popularnych miejsc, z każdym rokiem znajdujące się w tym kraju kurorty odwiedza coraz więcej osób. Przygotowując się do wyjazdu, należy pamiętać o zabraniu ze sobą odpowiedniej ilości pieniędzy.
Walutą obowiązującą w Turcji jest lira turecka, dzieląca się na 100 kuruszy. Kurs liry tureckiej w stosunku do najbardziej znanych walut ulega częstym zmianom, zwłaszcza w okresie letnim jest ona znacznie mocniejsza. Spowodowane jest to o wiele większą ilością osób, które wybierają się tam na wakacje i co za tym idzie, znacznie większą ilością transakcji a rynku walutowym, dotyczących właśnie liry tureckiej. Podobnie jak w przypadku wielu innych walut, w obiegu są zarówno banknoty, jak też monety.

Turcja a płatności w innych walutach

Turyści często są przekonani, że w związku z dużą ilością turystów bez problemu będą mogli zapłacić również w Euro lub w dolarach. W tych największych kurortach często jest to możliwe, jednakże należy uważać na kilka kwestii. Jedną z nich jest przelicznik Euro lub dolarów, który w Turcji może okazać się niezwykle niekorzystny. Ponadto im dalej od ośrodków turystycznych, tym większe trudności w płaceniu obcymi walutami. Oczywiście można znaleźć również kantory, w których można wymienić waluty, jednak przelicznik zdaniem wielu turystów jest wyjątkowo nieopłacalny, dlatego znacznie bardziej opłaca się zakupić liry w swoim kraju.

Płatność kartą

Problemem mogą być również płatności kartą – w hotelach i miejscach przeznaczonych wyłącznie dla turystów nie będzie to większym problemem, jednak na bazarach czy u lokalnych handlarzy może to być spory problem. U nich zazwyczaj obowiązuje jedynie turecka waluta. Warto również przed wyjazdem sprawdzić, czy bank w którym posiada się konto nie naliczy dodatkowych opłat za płatności w Turcji a przede wszystkim to, czy umożliwia ich dokonywanie w tym kraju.

Ile waluty zabrać na wakacje?

Jeśli chodzi o kwestię tego, ile waluty zabrać ze sobą do Turcji, to warto sprawdzić ceny interesujących atrakcji a także zabrać dodatkową kwotę na inne wydatki. Jeśli jednak zadba się o to, aby posiadać odpowiednią ilość lir a także zabezpieczyć się, biorąc również Euro lub dolary, wówczas można mieć pewność, że wakacje przebiegną bez problemów.

Comments are closed.

leżak ogrodowy meble tarasowe ubezpieczenie szkolne