Dbałość o środowisko naturalne powinna być czymś naturalnym dla człowieka. W końcu na próżno nie mówi się o tym, aby współczesny ekosystem zostawić w swojej naturalnej postaci. Dla kolejnych pokoleń. Po to, aby i oni mogli dowiedzieć się, czym tak naprawdę są zielone drzewa. Ściśle powiązany z tym tematem jest certyfikat FSC.

Podstawowe informacje o FSC

Istnieją trzy rodzaje certyfikatów FSC. Są one przyznawane:

  • dla zarządców i właścicieli lasów, 
  • dotyczący łańcucha dostaw (producenci, przetwórcy, handlowcy),
  • dla samego drewna (Control Wood).

Warto omówić nieco bardziej szczegółowo ten ostatni punkt, który odnosi się do drzewa, jakie nie może pochodzić z nielegalnych wycinek, czy też z terenów, jakie nigdy nie zostaną ponownie zalesione. Drewno również nie może być efektem powstania genetycznej mieszanki, nie może pochodzić z terenów chronionych, a także z miejsc, gdzie poprzez wycinkę mogłyby zostać naruszone prawa tubylców. Jak więc widać certyfikat FSC to nie lada przelewki. Nikt nie otrzyma na pewno takiego dokumentu “na piękne oczy”.

Rodzaje oznaczeń FSC

Trzeba wiedzieć, że certyfikat FSC można podzielić na poszczególne grupy. Tzn. obecnie spotkać można ich trzy rodzaje:

  • FSC 100% – symbol, który oznacza, że drewno użyte do produkcji w całości pochodzi z certyfikowanych zasobów leśnych,
  • FSC Mix – symbol, który oznacza, że co najmniej 70% surowca pochodzi z certyfikowanych zasobów leśnych lub z recyklingu, pozostałe 30% to materiał pochodzący z zasobów kontrolowanych,
  • FSC Recycled – symbol, który oznacza, że co najmniej 85% papieru lub drewna pochodzi z recyklingu.

Który z tych certyfikatów jest lepszy? Tak naprawdę nie da się odpowiedzieć na tego rodzaju pytanie. Audyt FSC może pomóc znaleźć odpowiedź na to pytanie. Podczas wstępnych rozmów, warto zapytać zewnętrznej jednostki audytorskiej pytania na temat takich właśnie rodzajów oznaczeń.

Kto wykonuje audyt?

Taką ofertę posiada chociażby firma DJB doradztwo. To dzięki nim można postarać się o to, aby taki certyfikat o randze międzynarodowej został przyznany. Ekipa audytorska będzie nie tylko sprawdzać. Powinni oni być również mentorami, którzy będą wskazywać na to, co należałoby jeszcze poprawić. Dzięki temu łatwiej nie tylko będzie taki certyfikat otrzymać, ale również utrzymać. Nie można bowiem zapomnieć o tym, że po przyznaniu dokumentu, każdego roku będzie przeprowadzona kontrola. Jej celem będzie kontrola tego, czy firma nadal zarządzana jest zgodnie z obowiązującymi normami. 

 

Comments are closed.

https://beesafe.pl/porady/ulga-rehabilitacyjna-na-samochod/ zobacz wiecej zobacz wiecje