Skoro tutaj jesteście, to pewnie spotkaliście się z określeniem SDR. Być może nawet było to związane z walutą. I teraz zastanawiacie się czym jest SDR i czy jest to waluta, czy może coś innego. Oczywiście osoby, które na co dzień zajmują się spedycją i transportem doskonale wiedzą czym jest SDR i co ten skrót oznacza. Powinni wiedzieć to dokładnie, gdyż ich firma od tego zależy. Ale inni ludzie, którzy chcą tylko poszerzyć swoje horyzonty wiedzy, mogą tego nie wiedzieć. Zatem pora wyjaśnić, czym jest SDR i jak działa.

SDR co to naprawdę jest?

Zacznijmy od tego, że SDR to skrót. Skrót, który nie wywodzi się z języka polskiego. Jego źródeł, i znaczenia, należy szukać w języku angielskim. Rozwijając skrót SDR otrzymamy special drawing rights. Po przetłumaczeniu tego na język polski otrzymamy coś, co łatwiej jest zrozumieć. Czyli specjalne prawa ciągnięcia. I mówiąc prawdę, nadal nie jesteśmy wiele mądrzejsi. Należy wiedzieć, że SDR jest aktywem rezerwowym, który powstał w 1969 roku. Używany jest do dzisiaj i najczęściej w działaniach związanych z transportem. Używa się go do ustalania wysokości odpowiedzialności ubezpieczeniowej. I tak, traktowany jest trochę jak waluta. Uniwersalna, ale bardzo specyficzna. O czym piszemy dalej.

Czy SDR jest walutą?

Tak, istnieje coś takiego jak waluta SDR. Jednak każdy, kto chciałby mieć tą walutę fizycznie w kieszeni, będzie zawiedziony. Waluta SDR nie ma formy fizycznej. Ale ma wartość. Wartość ta jest określana przez pięć innych walut. Są nimi:

  • Euro.
  • Dolar amerykański.
  • Funt szterling.
  • Juan.
  • Jen japoński.

Jego wartość ustalana jest codziennie. Właśnie na podstawie wymienionych powyżej walut. Waluty, które używane są do określania jego wartości wybierane są w okresach pięcioletnich. Wybiera się waluty, które uchodzą za najbardziej stabilne. Dodatkowo SDR jest uważany za pieniądz bezgotówkowy.

Dlaczego SDR ma zastosowanie w ubezpieczeniach?

Popularność SDR w ubezpieczeniach wynika z faktu, że jest on używany w celu określenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. Określenia jaką kwotę ubezpieczyciel wypłaci za określone zdarzenie. Ma zastosowanie w klasycznych firmach transportowych, ale także w np. liniach lotniczych. Gdzie styka się z nim każdy pasażer, którego bagaż zaginął lub się opóźnił. Gdyż używany jest do określenia wysokości należnego odszkodowania niezależnie od kraju, w którym zdarzenie miało miejsce.

Gdyż to właśnie bazowa wysokość odszkodowania najpierw określana jest w jednostkach SDR i dopiero później przeliczana na określoną walutę. W firmach transportowych, stosuje się go w celu wyznaczenia na jakim poziomie znajduje się odpowiedzialność przewoźnika Jest to przydatne zwłaszcza na trasach prowadzących przez wiele krajów Warto wiedzieć, że w przypadku przewoźników, wysokość odpowiedzialności wynosi 8,33 SDR za kilogram wagi ładunku brutto. Ale nie jest to norma. Ta wartość może być inna.

Comments are closed.