Polskie drogi każdego dnia przemierzane są przez miliony kierowców. Duże natężenie ruchu, szczególnie pomiędzy dużymi miastami, wpływa na stopień eksploatacji i jakość dróg. Warto o tym pamiętać w kontekście bezpieczeństwa: stan nawierzchni bezpośrednio wpływa na komfort jazdy, ale też bezpieczeństwo użytkowników drogi. Remontu dróg to sposób na to, by zwiększać bezpieczeństwo.

Jakie remonty dróg wykonywane są w Polsce?

Zdecydowana większość kierujących łączy remonty dróg z punktowymi naprawami nawierzchni. To jednak jedno z wielu zagadnień, z którymi mierzą się firmy remontowe. Remonty dróg to przede wszystkim zrywanie starej, wysłużonej nawierzchni, by w jej miejscu położyć nowy asfalt. W zależności od długości odcinka jezdni, taka operacja może trwać od kilku dni do kilku tygodni. Dzięki nowoczesnym technologiom możliwe jest szybkie zasychanie nawierzchni i oddanie jej do użytku. Remonty drogowe to również walka z koleinami – powstają one w miejscach o natężonym ruchu pojazdów ciężarowych. Głębokie koleiny mogą powodować uszkodzenia samochodu, jak również wypadanie pojazdów z toru jazdy.

Czy remonty dróg wymagają specjalnego planowania?

Tak – planowanie remontu drogi czy odcinka drogi to przede wszystkim ustalenie, czy droga na tym odcinku ma być zamknięta, czy możliwe będzie utrzymanie spowolnionego ruchu. Współcześnie dąży się do tego, by jednak nie zamykać remontowanych dróg. Drogowcy mają kilka możliwości, by ruch odbywał się płynnie. Pierwsza to zwężenia oraz wydzielenie alternatywnego pasa ruchu na pasie awaryjnym. Inną opcją jest ruch wahadłowy, regulowany za pomocą tymczasowej sygnalizacji.

Podstawy drogowe – element potrzebny podczas remontów

Wszelkie remonty dróg nie mogą obejść się bez dodatkowego oznakowania: tablic informacyjnych, znaków ostrzegawczych, słupków drogowych. By możliwe było ich użycie, konieczne są podstawy drogowe, np. te proponowane przez markę Nicrobase.de. Nowoczesne podstawy drogowe tworzone są z materiałów pochodzących z recyklingu. Ponowne użycie tworzyw pozwala na zmniejszenie ilości śmieci, jak również lepszą ochronę środowiska. Podstawy Nicrobase odznaczają się modułową konstrukcją. Oznacza ro, że mogą być one łączone ze sobą bez konieczności używania klejów czy złączek. Podstawy posiadają uniwersalne otwory montażowe, pozwalające na osadzanie na niech wszystkich typów znaków drogowych, słupków, tablic, barierek.

Comments are closed.

zobacz wiecej ubezpieczenie szkolne zobacz wiecje